Otvorena izložba povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti

Povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Hrvatskoj u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec otvorena je izložba fotografija na temu Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav (fotografije Mure, Drave i Dunava – priroda, čovjek, suživot). Autori fotografija su Goran Šafarek, Jasmin Sadiković i Siniša Golub, a izložba je organizirana u suradnji Međimurske prirode - javne ustanove za zaštitu prirode i dr. sc. Žaklin Lukša i Petra Pavlica, profesora u Gimnaziji.

Ovo je već treća izložba fotografija u čakovečkoj Gimnaziji u školskoj godini 2013./2014. Prva izložba predstavila je radove naših učenika pod nazivom „Biljke našim očima“, a nakon toga uživali smo u makrofotografijama životinjskog svijeta fotografa Petra Sabola, člana Fotokluba Čakovec.

Uime Međimurske prirode - javne ustanove za zaštitu prirode izložbu je predstavio i otvorio ravnatelj Siniša Golub. Upoznao je prisutne sa situacijom u Regionalnom parku Mura-Drava koji se nalazi u Međimurskoj županiji. Stupanj zaštite koji ima rijeka Mura, kao jedna od malobrojnih europskih rijeka koje su još netaknute ljudskom rukom, važan je zbog očuvanja i njegovanja autohtone flore i faune, istaknuo je Siniša Golub, a isto tako i zbog ostavljanja nasljedstva budućim generacijama.

Dan 22. svibnja obilježava se kao Međunarodni dan biološke raznolikosti, a na razini naše domovine kao Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. Taj dan Ujedinjeni narodi proglasili su Međunarodnim danom bioraznolikosti kako bi ukazali na važnu ulogu koju bioraznolikost ima u održivom razvoju i općenito u ljudskom postojanju, posebice za zdravlje ljudi i čitave Zemlje. Republika Hrvatska pridružila se svijetu u nastojanjima za očuvanje bioraznolikosti i unaprjeđenje zaštite prirode, a Hrvatski sabor je 2003. godine donošenjem Zakona o zaštiti prirode odredio da se 22. svibnja, na Međunarodni dan bioraznolikosti, obilježava i Dan zaštite prirode u Hrvatskoj.

objavio: Nikola Geršak   datum: 26. 5. 2014.