Školska govornica za međimurske srednjoškolce

Srednja škola Čakovec 15. i 16. ožujka bila je domaćin 2. školske govornice – intenzivnoga dvodnevnog stručnog treninga i usavršavanja u govornoj izvrsnosti za međimurske srednjoškolce.

Trening su drugu godinu zaredom održali govorni treneri – fonetičari: Ines Carović, Davor Stanković, Tena Žganec, Karla Zvonar, Lucija Duda i Darko Crnolatac. Ravnateljica Srednje škole Čakovec, Gordana Ramušćak, te David Vugrinec, pročelnik Upravnog odjela za društvene, protokolarne i europske poslove u Gradu Čakovcu, pozdravili su polaznike na otvaranju Školske govornice te im zaželjeli uspješan rad istaknuvši važnost govorničkih vještina u svim aspektima života, od privatnog do poslovnog. Četrdeset je polaznika Govornice potom u manjim skupinama učilo kako sastaviti i izvesti dobar javni govor, a govorni trener Davor Stanković (predavač na Londonskoj školi za odnose s javnošću (LSPR), Fakultetu političkih znanosti i VERN-u) održao je vježbe za glas i izgovor kako bi učenike osvijestio o važnosti njege vlastitog glasa. Svaki je polaznik morao sastaviti i izvesti govor na temu koju su sami odabrali, a za završnu svečanost, Govornijadu, u grupama je odabrano osam najboljih govornika: Neva Žganec, Jakov Sedlar, Hana Marciuš, Martin Slaviček, Ivona Marciuš, Marko Zidarić, Izidora Pongrac i Matija Vugrinec. Govorničku medalju za najbolji govor osvojila je Ivona Marciuš iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec s govorom „Ogledalo demokracije“ u kojem je predlagala da se svaki punoljetni građanin Republike Hrvatske koji ne izađe na izbore kazni novčanom kaznom. Idejna začetnica projekta, dr.sc. Ines Carović s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, istaknula je da su učenici trebali usvojiti puno informacija i vještina u dva dana, no pokazali su iznimnu zainteresiranost, volju, a i talent što se najbolje pokazalo na završnim javnim nastupima. Svojim postignućima zadovoljni su i sami polaznici Školske govornice koji su istaknuli kako im je novostečeno iskustvo bilo korisno, ali i zabavno. Projekt MINGI (Međimurski inkubator govorne izvrsnosti) sufinancirali su Grad Čakovec i Međimurska županija, sponzori su bili Grad Prelog, Srednja škola Čakovec, Tehnička škola Čakovec i Punaphoto, a kumstvo je pripalo gradonačelniku Grada Preloga Ljubomiru Kolareku.

Fotografije potpisuje: Lucija Trupković

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 21. 3. 2018.

« Srpanj 2018 »

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.