Nova STEM subota u Gimnaziji

Ove se subote, 24. veljače, održala nova serija STEM radionica. Svi oni koji vole prirodoslovlje bili su u mogućnosti sudjelovati na radionicama iz matematike, biologije i fizike te prisustvovati predavanju dr. sc. Ivice Martinjaka, profesora sa zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta.

Matematičari su uživali u linearnom programiranju, a biolozi su secirali organe sisavaca na radionici koja se simbolično zvala „Pod nož!“.

Predavanje profesora Martinjaka nadahnuo je film „Čovjek koji je spoznao beskonačnost“ koji je bio iznimno popularan među njegovim studentima te nam je preporučio da ga svakako pogledamo. Nakon toga čuli smo brojne „junačke priče“ iz svijeta znanosti o svemiru, fraktalima, kozmičkoj konstanti, popularnom broju π te o geniju Albertu Einsteinu. Susreli smo se s brojnim nepoznatim pojmovima pomoću kojih nam je profesor Martinjak približio značenje beskonačnosti. Osim beskonačnosti, na predavanju smo imali prilike saznati ponešto i o teoriji postanka svemira, kao i o Newtonovom zakonu gravitacije. Najzanimljiviji dio predavanja svakako je bila Kochova krivulja čija je površina konačna, dok joj je opseg beskonačan. Tu se, naime, krije i sam naziv predavanja – „O nekim susretima konačnog i beskonačnog“.

Glorija Srpak, 4.b

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 28. 2. 2018.

Državna matura 2019.

« Rujan 2018 »

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.