Insula u Gimnaziji

Biblioteka Insula već duži niz godina okuplja kvalitetne međimurske pisce i, uz financijsku pomoć Grada Čakovca, objavljuje njihova djela.

U prigodi obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, 26. listopada 2017. godine u našoj je Gimnaziji održano predstavljanje knjiga izdanih u novom kolu kojem su prisustvovali učenici drugih razreda.

Ovogodišnji autori Petar Despinić, Emilija Kovač i Ladislav Radek predstavili su nam svoja djela. Na samom početku obratio nam se urednik Biblioteke Insula i naš knjižničar profesor Miroslav Gakić koji nas je upoznao s autorima i dosadašnjim opusom Biblioteke.

Umirovljeni profesor hrvatskog jezika i povijesti umjetnosti, Petar Despinić, interpretativno nam je pročitao nekoliko pjesama iz svojih zbirki, kao i pjesme iz nove zbirke nazvane Tercine i pjesme ine.

Iz nove knjige Slike: na dah Emilije Kovač, znanstvenice i profesorice hrvatskog jezika iz Graditeljske škole Čakovec, pjesme je pročitala Rea Preksavec, učenica Graditeljske škole Čakovec, a scenskim je nastupom pojedine dijelove dočarala Ena Jagec, također učenica Graditeljske škole.

Za kraj smo poslušali nekoliko radekizama iz nove zbirke Utihnula jeka Ladislava Radeka, odnosno nekoliko kraćih humorističkih i satiričkih pjesama na standardom jeziku i kajkavskom narječju među kojima je, kako sam autor ističe, najviše epigrama i aforizama.

Autori su rekli ponešto o tematici svojih djela te nastojali osvijestiti važnosti očuvanja književnih djela vlastitog kraja, a na organizaciji ovog predstavljanja možemo zahvaliti profesorima stručnog vijeća hrvatskog jezika te glazbene i likovne umjetnosti.

Dora Balent, 2.d

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 28. 10. 2017.

« Siječanj 2018 »

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.

17.01.2018. 15:55
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije – EMA započela s radom
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije (Education Management Application) s današnjim danom, 17. siječnja 2018. godine, puštena je u produkciju.