Gimnazijalci pogledali predstavu "Pun kufer"

U četvrtak, 21. rujna,  učenici prvih, trećih i četvrtih razreda  Gimnazije Josipa Slavenskog gledali su predstavu Pun kufer  u Centru za kulturu u Čakovcu u izvedbi dvojice glumaca – Matka Buvača i Andre Damiša. Oni su  osnovali  Kontrast teatar i cilj im je raditi predstave koje prikazuju aktualne probleme u našem društvu. Takva je i predstava Pun kufer. Tekst  je napisala naša poznata i priznata književnica Kristina Štebih, a redateljica je Barbara Rocco.

U predstavi su dvojica prijatelja, Vjeko (Matko Buvač) i Jura (Andro Damiš), koji u Njemačkoj pokušavaju naći bolji život jer u Hrvatskoj nema posla. U našoj je zemlji preko 300,000 nezaposlenih. Izvan Hrvatske naši ljudi, pogotovo mladi ljudi, dobivaju ponude koje im jamče dostojanstveniji život.

Ova se dvojica prijatelja ipak razlikuju – Vjeko želi otići u Irsku, a Jura se ipak želi vratiti kući. Obojicu prate uspomene iz domovine – Vjeko  je tamo ostavio djevojku Vandu (koja mu javlja telegramom da je trudna), a Jura ne može zaboraviti tragediju – smrt svog petogodišnjeg brata i vezu s majkom.

Iako su u predstavi likove tumačila samo dvojica glumaca, oni su radnju učinili dinamičnom i zabavnom jer su paralelno igrali i likove svojih baka. Ovaj je dio predstave učenicima bio zanimljiviji i bolji. Mladi su glumci vješto prelazili iz jedne uloge u drugu. Bake su govorile kajkavskim dijalektom, a Jura i Vjeko suvremenim žargonom mladih. Osobito je bilo upečatljivo kako su bake koristile moderne internetske stranice – na kraju predstave su čak i osnovale svoju web-stranicu.

Na kraju stiže još jedan telegram (vijest o smrti Jurine majke). Jura se vraća kući i zbližuje s ocem, a Vjeko odlazi u Irsku sa svojom djevojkom. Oba lika ipak su ostvarili ono što su doista željeli. Predstava nas je potakla da razmislimo što je bolje: otići ili ostati ovdje.

Tina Čatlaić

objavio: Gabrijela Detelj   datum: 25. 9. 2017.

« Siječanj 2018 »

19.01.2018. 10:22
Webinar: Going Mobile - promjena termina održavanja webinara
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s HUPE i TESOL EVO ICT4ELT organizira webinar pod nazivom „Going mobile“. Zbog spriječenosti predavača, webinar koji se trebao održati u utorak, 23. siječnja bit će održan u nedjelju, 21. siječnja 2018. godine od 15 do 16 sati, a vodit će ga profesor Jose Antonio da Silva i profesorica Marijana Smolčec.

17.01.2018. 15:55
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije – EMA započela s radom
Aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije (Education Management Application) s današnjim danom, 17. siječnja 2018. godine, puštena je u produkciju.