Planska igra Lokalna samouprava

Od 24. do 26. ožujka u našoj je školi i ove godine održana planska igra Lokalna samouprava. Učenici trećih i četvrtih razreda imali su priliku nešto više naučiti o politici, lokalnoj samoupravi, te prisustvovati simuliranoj sjednici Gradskog vijeća u ulozi gradskih vijećnika.

Planska igra Lokalna samouprava je projekt koji Zaklada Friedrich Ebert već 10 godina uspješno provodi u Saveznoj Republici Njemačkoj, a od početka 2008. i u Hrvatskoj. Cilj projekta je, prije svega, zainteresirati mlade za politiku i probuditi u njima želju za sudjelovanjem i razgovorom o političkim i društvenim temama.

Tri "trenirice", Martina Puž, Tea Sekelj i Livija Stanišić, dva dana su pripremale učenike za simuliranu gradsku sjednicu koja se održala treći dan u 11 sati. Učenici su bili podjeljeni u četiri stranke, Stranka educiranih stručnjaka (SES), Stranka aktivnih radoznalih mladih alternativaca (SARMA), Gimnazijska djevojačka stranka (GDS) i Mladi intelektualci (MI). Postavljali su pitanja i predlagali svoje ideje gradonačelniku Stjepanu Kovaču, te zamjenicima gradonačelnika Romanu Bogdanu i Mariju Medvedu. Glavne teme su bile rent-a-bike, poboljšanje informiranosti građana i turista, jezero u perivoju Zrinskih i stvaranje foruma za mlade na mrežnim stranicama grada. Na kraju dvostane sjednice, predstavnica Zaklade Blanka Smoljan polaznicima je dodijelila diplome za sudjelovanje na planskoj igri, čiji je cilj uspješno ostvaren.

objavio: Fran Jalšovec   datum: 3. 4. 2014.