Projekt Čitajmo svi, veliki i mali

U utorak, 25. ožujka ove godine koja je ujedno i Europska godina glasnog čitanja, tri maturantice naše škole, Ivana Habuš, Evelina Malekoci i Andreja Zadravec, sudjelovale su u projektu Čitajmo svi, veliki i mali . U projekt su uključene odgojno-obrazovne ustanove od dječjih vrtića do Učiteljskog fakulteta, a projekt se održava u svim gradovima koji imaju status "Grad prijatelj djece“.

Cilj ovog projekta je promoviranje glasnog čitanja i čitanja općenito. Uz vodstvo prof. Mihajlove, naše su učenice posjetile Osnovnu školu u Kuršancu u kojoj su napravile jednosatnu radionicu za male prvašiće mješovitog razreda. Srdačnu dobrodošlicu priredila im je pedagoginja OŠ Kuršanec, Koraljka Bendelja, koja je našim učenicima predstavila njihovu dinamičnu školu. Škola ima preko 400 učenika od kojih je oko 60 posto iz romske populacije. Ivana, Evelina i Andreja uživale su pažnju 1.b razreda koji je pažljivo slušao čitanje Ezopovih basna, a kasnije su učenici pokazali svoje vještine crtanja. Prvašići su sve ispratili sa smiješkom, a za uspomenu je našim učenicama ostala zajednička fotografija.
Osim toga, čitanje se nastavilo u romskom naselju nedaleko od škole, također u Kuršancu. Na periferiji naselja u kojem živi oko 1000 Roma, nalazi se vrtić koji pohađaju romska djeca predškolske dobi. Naše su im učenice zajedničkim snagama pročitale i prepričale priču o Zelengradu, a mališani su bili toliko zainteresirani da su tražili čitanje priče ispočetka! I oni su nacrtali svoje najdraže životinje te je time naša dobrotvorna misija tamo završena. Unatoč tome, projekt ide dalje jer je zamišljen da osnovnoškolci čitaju djeci vrtićke dobi i srednjoškolcima, srednjoškolci osnovnoškolcima i djeci vrtićke dobi, a djeca koja polaze vrtića pričaju priče osnovnoškolcima i srednjoškolcima.

objavio: Tea Tompoš   datum: 1. 4. 2014.