Turska čarolija

Nakon posjeta učenika iz triju različitih zemalja Hrvatskoj u okviru projekta Erasmus+ u rujnu, došao je red i na uzvratni posjet. Pet naših učenica (Ines Benčik, Sara Bodulica, Sara Kirić, Lea Šarić i Zoja Vizinger), 31. ožujka 2017. godine, sjelo je u zrakoplov zajedno s profesorima Miroslavom Gakićem, Petrom Pavlicom i Robertom Siladijem i zaputili su se prema Istanbulu. Nakon samo dva sata leta stigli su u zračnu luku Atatürk Uluslararası Havalimanı gdje su ih dočekali njihovi domaćini.

Sljedećih sedam dana bilo je rezervirano za upoznavanje s gradom i okolicom te jednom potpuno drukčijom kulturom, ali i uživanjem u ukusnoj hrani i dobrom društvu. Posjetili su najpoznatije znamenitosti Istanbula: Prinčevske otoke, sultanovu palaču Topkapi, Plavu džamiju, Potopljenu palaču, antički hipodrom, Veliki bazar, Aju Sofiju, Djevojački toranj, park Emirgan, galeriju Istanbul Modern, muzej voštanih figura Madame Tussauds i ulicu İstiklal Caddesi.

Dio vremena proveli su u školi Besiktas Ataturk Anadolu Lisesi gdje su imali priliku vidjeti kako izgleda nastava u Turskoj. Posjetili su i školu Kabataş Erkek Lisesi, jednu od najprestižniji i najstarijih škola u Turskoj, a pogledali su i modernu i tradicionalnu inačicu turske predstave „Şahmeran“ i oduševili se glumačkim sposobnostima svojih vršnjaka iz škole Besiktas Ataturk Anadolu Lisesi. Posjetili su i Cumalıkızık, selo u Aziji poznato po tradicionalnim osmanskim drvenim kućama te İznik, stari grad s dugom tradicijom izrade plave keramike. Ostatak vremena učenice su provodile družeći se sa svojim turskim domaćinima.

Čitav projekt bio je odlično iskustvo koje bi svi zasigurno rado ponovili. Učenice su se vratile kući pune novih iskustava i prijatelja te divnih sjećanja. Većini njih osmijeh s lica nije silazio cijeli tjedan pa nas nije začudila pokoja suza na rastanku.

Sara Kirić, 3.e

objavio: Gabrijela Brljak   datum: 10. 4. 2017.