Sat kodiranja

"Sat kodiranja" na kojem je sudjelovalo dvadeset učenika prvih razreda obilježen je u četvrtak, 8. prosinca, u informatičkoj učionici.

Učenici su najprije pogledali kratki film u kojem poznate osobe iz svijeta informatičkih znanosti poput Billa Gatesa i Marka Zuckerberga, ali i slavni košarkaši i pjevači govore o važnosti učenja programiranja. Nakon toga učenici su uz vodstvo prof. Miljenka Blažeke prošli kroz dva ubrzana tečaja programiranja u kojem su naučili osnovne koncepte poput grananja, petlji, događaja i slično. Svaki je učenik na kraju dobio certifikat o sudjelovanju i time su se pridružili zajednici od 100 milijuna djece diljem svijeta koji su ovaj tjedan (5.- 11. prosinca 2016.) obilježili "Hour of Code".

Predviđanja su kako će 2020. godine nedostajati jedan milijun programera u svijetu. Ovim se projektom želi ne samo potaknuti učenike da se bave programiranjem, već ih osvijestiti da se kroz programiranje njeguje vještina rješavanja problema, logike i kreativnosti bez čega neće imati uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. Stručnjaci navode četiri glavna razloga zašto učiti programiranje. Kao prvo, softver upravlja svijetom. Postoji u svim važnijim napravama koje svakodnevno koristimo kao što su mobitel, televizor, auto, perilica rublja, ručni sat, itd.Nadalje, roboti polako preuzimaju sve više poslova, a njih netko treba programirati. Zatim, programiranje kao grana djelatnosti među najuspješnijima je u svijetu. Ne postoji nezaposlenost među programerima, a osim toga dobro zarađuju. I posljednje, učenjem programiranja razvijaju se razne vještine pa ljudi koji znaju programirati postaju bolji i učinkovitiji i u drugim poslovima ne nužno vezanim uz računala.

objavio: Martina Mavrek   datum: 9. 12. 2016.

« Prosinac 2017 »

15.12.2017. 10:14
Dovršena izrada svih 240 scenarija poučavanja
Objavom preostalih 70 scenarija za STEM predmete, Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet u suradnji s projektnim partnerima dovršila je izradu svih 240 scenarija poučavanja koji su razvijani u sklopu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".

13.12.2017. 15:16
Webinar: SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked
U srijedu, 20. prosinca 2017. godine od 20 do 21 sat Hrvatsko udruženje profesora engleskog jezika u suradnji s CARNetom održat će webinar pod nazivom SEN pupils in my class – There’s always one more question to be asked.