Sat kodiranja

"Sat kodiranja" na kojem je sudjelovalo dvadeset učenika prvih razreda obilježen je u četvrtak, 8. prosinca, u informatičkoj učionici.

Učenici su najprije pogledali kratki film u kojem poznate osobe iz svijeta informatičkih znanosti poput Billa Gatesa i Marka Zuckerberga, ali i slavni košarkaši i pjevači govore o važnosti učenja programiranja. Nakon toga učenici su uz vodstvo prof. Miljenka Blažeke prošli kroz dva ubrzana tečaja programiranja u kojem su naučili osnovne koncepte poput grananja, petlji, događaja i slično. Svaki je učenik na kraju dobio certifikat o sudjelovanju i time su se pridružili zajednici od 100 milijuna djece diljem svijeta koji su ovaj tjedan (5.- 11. prosinca 2016.) obilježili "Hour of Code".

Predviđanja su kako će 2020. godine nedostajati jedan milijun programera u svijetu. Ovim se projektom želi ne samo potaknuti učenike da se bave programiranjem, već ih osvijestiti da se kroz programiranje njeguje vještina rješavanja problema, logike i kreativnosti bez čega neće imati uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. Stručnjaci navode četiri glavna razloga zašto učiti programiranje. Kao prvo, softver upravlja svijetom. Postoji u svim važnijim napravama koje svakodnevno koristimo kao što su mobitel, televizor, auto, perilica rublja, ručni sat, itd.Nadalje, roboti polako preuzimaju sve više poslova, a njih netko treba programirati. Zatim, programiranje kao grana djelatnosti među najuspješnijima je u svijetu. Ne postoji nezaposlenost među programerima, a osim toga dobro zarađuju. I posljednje, učenjem programiranja razvijaju se razne vještine pa ljudi koji znaju programirati postaju bolji i učinkovitiji i u drugim poslovima ne nužno vezanim uz računala.

objavio: Martina Mavrek   datum: 9. 12. 2016.

« Srpanj 2018 »

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.