Prvi razredi na terenskoj nastavi

U subotu 24. listopada učenici prvih razreda Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec sa svojim razrednicima i profesoricama povijesti bili su na jednodnevnoj izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu. Ondje su posjetili Hrvatski državni arhiv i Arheološki muzej, a učenici matematičke gimnazije, kojima su se pridružili i drugi zainteresirani učenici, uhvatili su priliku te posjetili Muzej iluzija.

U Hrvatskome državnom arhivu učenici su sudjelovali na radionicama genealogije, diplomatike, kartografije i fotografije te su uz stručno vodstvo obišli zgradu arhiva. Saznali su o raznim postupcima fotografiranja tijekom povijesti, vidjeli važne povijesne dokumente, ponajprije vezane uz Međimursku županiju. Također, učenici su saznali kako istražiti svoje korijene pomoću vrlo starih matičnih knjiga iz arhiva.

Nakon radionica u arhivu i slobodnog vremena u centru grada, učenici su posjetili Arheološki muzej što je većini bio omiljeni dio. Oružje i oruđe pračovjeka, tkalački stan iz neolitika, Vučedolska golubica, ostatci čovjeka spaljenog prije tisuća godina, antički kipovi i naravno Zagrebačka mumija, sarkofazi i mnoštvo blaga iz egipatskih grobnica samo su neki od zanimljivih izložaka u muzeju. Obilazak muzeja još je zanimljivijim učinilo stručno vodstvo arheologa.

Naposljetku, učenici su uz mnoštvo novih spoznaja napustili Zagreb unaprijed se veseleći sljedećem ovakvom danu.

David Košić, 1.g

Priloženi dokumenti:
Terenska_nastava_u_Zagrebu.pptx (5.99 MB)

objavio: Martina Mavrek   datum: 30. 10. 2015.