Projekt Erasmus + Traditional tales on stage u Gimnaziji

Gimnazija Čakovec kao hrvatski predstavnik surađuje sa školama iz Turske, Španjolske i Poljske

Ove školske godine Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec postala je partnerom u projektu Erasmus + pod nazivom Traditonal tales on stage. Uz Hrvatsku u projekt su uključene i škola Insituto de educion secundaria la flota iz španjolskoga grada Murcije, zatim srednja škola Besiktas Ataturk Anadolu iz Istanbula i škola II Liceum Ogolnoksztacace im. J. Korczaka w Wieluniu iz poljske pokrajine Lodzkie.

Cilj je projekta učenje engleskog jezika i povezivanje učenika i to proučavanjem tradicionalnih bajki i njihovim scenskim uprizorenjem. Projekt traje 2 godine, a predviđeno je i više putovanja tijekom kojih bi se sudionici bolje upoznali, ali i pokazali svoju kreativnost u pristupu bajkama.

Prvi radni sastanak gimnazijalaca uključenih u projekt i profesora koordinatora projekta (profesora Miroslava Gakića, Tamare Srnec, Petra Pavlica i Zlatke Grahovec) održan je krajem rujna i učenici su upoznati s ciljevima projekta te su se grupirali prema svojim interesima u radne skupine.  Učenici su kao polazište za svoj rad odabrali bajku Šuma Striborova hrvatskog Andersena Ivane Brlić-Mažuranić.

U  četvrtak 15. listopada u školskoj je knjižnici održan drugi sastanak. Nakon razgovora o bajci i elementima bajke, učenici su dogovorili daljnje korake.

Dio učenika istražit će podrijetlo likova iz bajke te njihovu povezanost sa slavenskom mitologijom, dio učenika pokušat će usporediti ovu bajku s nekim poznatim bajkama (Crvenkapica, Tri praščića…), a dio će započeti s  dramatizacijom djela da bi ono moglo biti što bolje uprizoreno na sceni.

Istodobno, u tijeku je natječaj za logo projekta, a oblikovana je i mrežna stranica projekta za što je zadužena upravo Gimnazija.

Sve o projektu pratite na stranici: http://www.tales-on-stage.com/

Iva Ružić, 4. e

Fotografije: Leon Marciuš

objavio: Martina Mavrek   datum: 25. 10. 2015.