A život je dobra kazališna predstava

Za početak nove školske godine Gimnazija učenike razveselila kazališnom predstavom u Centru za kulturu

A život je... zaista zanimljiv kada imaš priliku iskusiti desetak različitih životnih priča kroz vrlo dobro osmišljenu kazališnu predstavu, i to besplatno. Naime, za početak još jedne uspješne školske godine u ponedjeljak 14. rujna Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec počastila je svoje učenike i zaposlenike pretpremijerom veoma razigrane, ali i u ključnim trenutcima ozbiljne, predstave.

U izvedbi Matka Buvača, bivšeg učenika naše škole, i Andre Damiša, obojice sada studenata glume na Odsjeku za kazališnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku, predstava intrigantnog naziva „A život je...“ oduševila je učenike i nastavnike. Nastala je na temelju teksta Kristine Štebih, također bivše gimnazijalke, uz mentorstvo profesorice Tamare Kučinović.

Da se dečki glumom bave od malena, vidi se i iz aviona, što zbog njihovih glasovnih mogućnosti, odličnog snalaženja na sceni, a što zbog ostvarene dinamike među likovima koje utjelovljuju na sceni. Tih je likova bilo doista mnogo. Naime, predstava nas kroz kratke priče iz života veoma široke galerije likova pokušava navesti da se zapitamo što je to zapravo normalno i potaknuti da o drugima razmišljamo kao o kompleksnim ljudskim bićima.

Uz veoma dinamične i nikada iste prijelaze između scena, popraćene dobro izabranom glazbom, predstava je upotpunjena i audio-vizualnim materijalom, koji odlično zaokružuje cijelu priču. Pohvalu zaslužuje i vrlo jednostavna i funkcionalna kulisa koja je uz ostatak scenografije i kostimografiju različita za svaku životnu priču likova na sceni.

Predstava govori o uvijek aktualnim temama te je pravi pogodak za srednjoškolsku publiku. Ona mladima na veoma pristupačan način približava stvarne životne probleme i ukazuje da život zapravo nikome nije med i mlijeko, te nam je upravo zbog toga ipak najbolje u vlastitoj koži. No, kako u životu nije sve tako crno, tako i u predstavi humoristične scene s dobrim šalama na svačiji račun, koje u tren oka podignu atmosferu, održavaju ravnotežu i uvode zdravu dozu optimizma. Kroz sve to poruka predstave stoji – doista nije lako hodati u tuđim cipelama.

objavio: Iva Ružić   datum: 18. 9. 2015.