Ljetno kampiranje na Balatonu

Tijekom ljetnih praznika učenici se obično mnogo odmaraju, spavaju i čitaju, no svakako je jedno od najljepših iskustava upravo upoznavanje novih ljudi i sklapanje novih prijateljstva. Tako je tijekom ovih praznika desetak učenika naše škole imalo priliku upoznati šezdesetak mladih ljudi iz Mađarske, Srbije, Rumunjske i Rusije u kampu na „mađarskom moru“, Balatonu.

Grad Nagykanizsa svake godine organizira kampiranje na Balatonu za mlade iz svojih gradova prijatelja, a među njima su Covasna u Rumunjskoj, Toljata u Rusiji, Kaniža u Srbiji i naš Čakovec. Tako je deset učenika naše škole u pratnji profesora geografije Andrije Bacingera pozvano da se priključi kampu te su se 27. srpnja  uputili put mjesta Balatonmariafurdo na samoj obali Balatona, gdje ih je dočekala razigrana skupina mladih ljudi. Idućih smo se šest dana zabavljali igrajući odbojku i nogomet, pjevajući karaoke, ludo plešući na disco-brodu i upoznajući ostale kroz razne igre i radionice. Tako smo se okušali u izradi narukvica, plesanju tradicionalnih mađarskih plesova i rješavanju različitih zagonetki i zadataka. Imali smo priliku posjetiti i Szigliget, gradić s tvrđavom do kojeg smo došli brodom preko Balatona. Naravno, nismo propustili ni priliku da se okupamo u Blatnom jezeru, usprkos kiši koja nas je pratila većinu putovanja.

Za vrijeme boravka u Mađarskoj svojim smo novim prijateljima predstavili Čakovec i Međimurje otpijevajući im neke tradicionalne međimurske i novije hrvatske pjesme. No kako ljubav ipak ide kroz želudac, naglasak smo stavili na našu osebujnu gastronomiju i tako sve upoznali s bučinim uljem, mesom iz tiblice i cedevitom.

Na kraju se najteže bilo oprostiti, posebice nakon svih doživljaja i prekrasno provedenog zajedničkog vremena. No zahvaljujući čudima tehnologije, svi smo razmijenili kontakte i spremno čekamo novi susret!

Iva Ružić, 3.e

objavio: Iva Ružić   datum: 9. 8. 2015.