Gimnazijalac Stjepan Požgaj među najboljima na Hrvatskoj informatičkoj olimpijadi

Stjepan Požgaj nastavlja s nizanjem uspjeha

U subotu, 28. ožujka u zgradi Fakulteta elektrotehnike i računarstva održana je Hrvatska informatička olimpijada. Hrvatska informatička olimpijada, u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara, najprestižnije je i najznačajnije godišnje informatičko natjecanje za učenike srednjih škola Republike Hrvatske koje se odvija po uzoru i u skladu s pravilima svjetske i regionalnih informatičkih olimpijada.

Na ovom je natjecanju sudjelovalo 28 najuspješnijih učenika s nacionalnih natjecanja u školskoj godini 2014./2015. (Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici u organizaciji HSIN-a i Infokup u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Hrvatskog saveza informatičara) koji su tijekom pet sati natjecanja rješavali od tri do pet problemskih zadataka na algoritamskoj osnovi, a čija su rješenja kodirali u programskim jezicima Pascal, C i C++ pod operativnim sustavom Linux. Najboljim natjecateljima na Hrvatskoj informatičkoj olimpijadi Hrvatski savez informatičara dodijelio je diplome i zlatnu, srebrnu i brončanu medalju, a jedanaestero najbolje plasiranih učenika steklo je pravo sudjelovanja na Izbornim pripremama, gdje će se kroz dva izborna ispita odrediti ukupno najbolji učenici i članovi hrvatske informatičke reprezentacije koji će zastupati Republiku Hrvatsku na međunarodnim informatičkim natjecanjima u 2015. godini.

Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec imala je svojeg predstavnika - Stjepana Požgaja, učenika trećeg razreda prirodoslovno matematičke gimnazije. Stjepan je osvojio četvrto mjesto u ukupnom poretku i prvo mjesto među trećim razredima te se plasirao na daljnje izborne pripreme.

Izborne pripreme za izbor informatičke reprezentacije, koja će zastupati Republiku Hrvatsku na međunarodnim natjecanjima u 2015. godini, održat će se od 13. do 16. travnja u prostorijama Hrvatskog saveza informatičara u Zagrebu.

objavio: Petra Bobić   datum: 30. 3. 2015.